Co to jest POLINEUROPATIA CUKRZYCOWA
Polineuropatią cukrzycową określamy rodzaj neuropatii, w której uszkodzeniu ulegają nerwy czuciowe jak i ruchowe. Nerwy czuciowe są to nerwy odpowiedzialne za przewodzenie bodźców ze środowiska zewnętrznego do naszego ośrodkowego układu nerwowego (tj. mózgu oraz rdzenia kręgowego), czyli odpowiadają za odczuwanie dotyku, bólu, zimna czy gorąca. Nerwy ruchowe odpowiadają natomiast za reagowanie na te bodźce np. za skurcze odpowiednich mięśni odpowiedzialnych za ruchy kończyn górnych i dolnych.
Do najczęściej występujących objawów neuropatii czuciowej należą:
- mrowienie
- utrata czucia (najczęściej i najwcześniej w obrębie dłoni i stóp, tzw. ubytek czucia o typie rękawiczek i skarpetek,
- przeczulica oraz ból.
Ból w przypadku neuropatii czuciowej może mieć bardzo różne nasilenie. Może to być zaledwie dyskomfort, odczuwany jako delikatne kłucie jak i bardzo silny ból. Niekiedy występuje nadwrażliwość bólowa na jakikolwiek bodziec dotykowy, stan ten określamy jako allodynia. Tak jak nasilenie bólu, również jego charakter może być bardzo zmienny. Niektórzy dolegliwości bólowe opisują jako uczucie pieczenia, inni podają dominujące kłucie, a u pozostałych występuje głęboki, ostry ból.
Zaburzenia czucia opisywane są przede wszystkim jako:
- wrażenie chodzenia po wacie,
- nieprawidłowe czucie podłogi,
- trudności w przewracaniu stron gazety,
- problemy w rozróżnieniu monet bez patrzenia na nie.
Zaburzenia czucia temperatury pod postacią nieprawidłowego odczuwania wysokiej temperatury skutkować mogą poważnymi oparzeniami. Neuropatia ruchowa objawia się najczęściej pod postacią osłabienia mięśni kończyn. Uszkodzeniu mogą ulec nerwy zaopatrujące mięśnie proksymalne (bliżej tułowia, czyli mięśnie ud i ramion) oraz dystalne (obwodowe, bardziej oddalone od tułowia, np. mięśnie rąk i stóp). W wyniku uszkodzenia mięśni rąk upośledzeniu może ulec koordynacja zapewniająca wykonywanie złożonych czynności, takich jak np. otwieranie drzwi za pomocą kluczy.
Pierwszym objawem uszkodzenia nerwów zaopatrujących mięśnie kończyny dolnej może być opadanie stopy. Następnie dołączyć się mogą problemy z wchodzeniem lub schodzeniem ze schodów, trudności ze wstaniem z pozycji leżącej lub siedzącej oraz upadki w wyniku znacznego osłabienia i zaników mięśni. Na zaawansowanym etapie dołącza się tzw. chód kaczy, a na skutek zaników drobnych mięśni stóp rozwijają się palce młoteczkowate.
LECZENIE POLINEUROPATII CUKRZYCOWEJ
Od maja 2016 r. w naszej placówce istnieje możliwość podawania dożylnych wlewów kwasu tioktynowego. Kwalifikacje Pacjentów do leczenia za pomocą kwasu tioktynowego przeprowadza lekarz specjalista w dziedzinie diabetologii.
Lek podawany jest pod nadzorem lekarza.
W przypadku pacjentów z polineuropatia cukrzycową zapraszamy do konsultacji z lekarzem diabetologiem, który przyjmuje w naszej poradni- wymagana wcześniejsza rejestracja (91) 852 5002 lub osobiście na miejscu w przychodni MELCORMED.
ZAPRASZAMY!!!
Lek w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera kwas tioktynowy. Jest on wytwarzany naturalnie w organizmie ludzi i zwierząt, ma działanie przeciwutleniające, wpływa na wiele procesów metabolicznych w organizmie. Stosowany jest w leczeniu bólów, parestacji oraz w polineutopatii.